Shkëndija deklason Renovën në El Classicon Tetovar! 4-1

2 posters

Shkëndija deklason Renovën në El Classicon Tetovar! 4-1 Empty Shkëndija deklason Renovën në El Classicon Tetovar! 4-1

Mesazh nga Dewil Sun 5 Dec 2010 - 5:11

Shkëndija deklason Renovën në El Classicon Tetovar! 4-1 C63ab5f085

Skuadra e Shkëndikjes së Tetovës ka mundur me rezultst 4 - 1 ekipin e Renovës në një ndeshje derby, një ndeshje ku në shprehje ka ardhur profesionalizmi i të dy skuadrave.

Për herë të parë këtë sezon shkallët e stadiumit kanë qenë të mbushura plot, për herë të parë në stadium kanë qenë të pranishëm drejtues më të lartë të futbollit të Shipërisë , Maqedonis si dhe nga Kosova.

Derby në mes dy skuadrave të cilat pretendojnë për vendin e pare, dy skuadrave të cilat kanë një rivalitet sportiv, dy skuadra te cilat nga kjo ndeshje do të kenë një test të vështirë pasi do të duhen të ruajnë vendin e parë.

Shkëndija në këtë ndeshje ishte më superior me pasime të sakta, depërtime nha të dyja krahët e fushës, ne saktësi ne mbrojtje arriti që katër herë të tund portën e portierit kundërshtar.

Rastet të shumta përe shënim kishin futbolliustët e Shkëndijës së Tetovës. Mbi 12 mijë shikues të pranishëm në satdiun dhanë një porosi të qartë se futbolli luhet në tetovë, dhe kjo do të jetë shembull që drehjtues të ffm të mosdënojnë skuadrën ecila ka më shumë tiofë se sa gjithë së bashku skuadrat tjera.

Që në fillim të ndeshjes lojtarët e Shkëndijës ishin ata që me shpirt e me zemër kërkonin fotoren ndaj rivalëve të tyre, ku goli erdhi menjëher në minutën e 10-të të shënuar nga Nebi Muastafi nga gjuajtja e lire, por lojtarët e Shkëndijës nuk e kishin ndërmend të lënë lojën, duke kërkuar sërisht gola. Si rezultat i aksioneve të njëpasnjëshme Izahir Emini arriti të shënoj golin e dytë në minutën e 17-të ku Ferhan Hasani asistoi shkëlqyeshëm për të, ndërsa në minutën e 24-të Adrian Nuhiu rriti epërsinë në 3-0.

Pas golave të njëpasnjëshëm për Shkëndijën , lojtarët e Renovës veçse ishin në panikë, por në minutën e 34-të Stepanovski arriti të shënoj gol për të zbut diferencën në pjesën e pare dhe pët ti dhënë shpresa skuadrës së tij.

Veqse më ndeshja dukej qartë se lojtarët e Shkëdnijës me çdo kusht kërkonin fitore bindëse. Menjëher në fillim të pjesës së dytë , ylli i Shkëndijës Ferhan Hasani nga një gjuajtje të lire arriti të shënoj golin e 4-të për skuadrën e tij, dhe për ti dhuruar të gjithve simnpatizantëve një të diellë të mahnitshme që kur nuk do të harrohet.

Në minutat në vathdim lojtarët e shkëndijës kishin lojën nën kontrol , dhe kishin 2-3 raste shumë të mira për shënim por nuk arritën të shënojnë, kështu që kjo ndeshje historike përfundon me rezultat të thellë 4 – 1 për Shkëndijën.

Pas kësaj ndeshje Shkëndija rrimer kryesimin e tabelës me 32 pikë të tubuara ndërsa menjëher pas saj ngjitet skuadra tjetër Tetovare Renova me 32 pikë të tubuar. /Berat A/ TeLajmi.com/

SHKËNDIJA : 4 - RENOVA: 1

Stadiumi: Stadiumi i qytetit në Tetovë

Shikues: Mbi 12000

Shkëndija: Suat Zendeli, Ilir Elmazovski, Vladimir Nikitovic, Sedat Berisha, Adrijan Cuculi, Nebi Mustafi, Muhamed Useini, Adrijan Nuhiu, Izair Emini, Ferhan Hasani, Ersen Sali

Renova :Kushtrim Mushica, I.Stojanov, Faruk Statovci, M.Stepanovski, M.Mickov, Vullnet Emini, Fisnik Nuhiu, Agron Memedi, Ilber Aliu, B.Jancevski, Ismail Ismaili

Golashënues: N.Mustafi min. 10, I.Emini nin. 17, A.Nuhiu 24 dhe F.Hasani 47 për Shkëndijën, kurse Stepanovski min.34 për Renovën.

<b>Mosha</b> Mosha : 36
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Shkëndija deklason Renovën në El Classicon Tetovar! 4-1 Empty Re: Shkëndija deklason Renovën në El Classicon Tetovar! 4-1

Mesazh nga Geri Sun 5 Dec 2010 - 5:18