Hapesira Qiejve Shqiptare
 
PortaliPortali  ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

rregulloria e forumit
    **HAPESIRA** Rregullat Për Te Gjithë Antarët Tanë

1. Parasëgjithash duhet të tregoni respekt ndaj bashkëbiseduesve të tjerë
     në chat. Nëse dikush nuk ju respekton, apo edhe ju injoron ju
     preferojmë që me të tillët të mos diskutoni fare, aq më tepër mos u
     shërbeni me fjalë fyese me të cilat do mund t'i bezdisni edhe
     bashkëbiseduesit e tjerë.
2. Kur dëshironi të bisedoni me një përson, të njejtit drejtuhuni direkt.
     Lajmërimet që nuk i adresohen përsonalisht askujt,  nuk është e thëne
     doemos të përgjigjen, ndërsa po që se ju doni të ju drejtoheni dikujtë,
     atëherë ata në shumicën e rasteve ju përgjigjen (Vetëm po që se ka
     ndonjë arsye për të mos e bër këtë).

3. Kur të bisedoni me tjerë bëni këtë me mirësjellje.
     Pa ofendime dhe provokime!!!

4. Nëse keni  ndonjë pyetje atëherë pyetni, por pa fyerje... shumica edhe
     do të përgjigjën, e nese pyetja juaj është private/personale, ata do
     të tregojnë këtë në mënyrë shoqërore. Pyetjet janë një rrugë e mirë
     për të filluar/hapur një bisedë; shumica edhe ju ndihmojnë të rinjëve
     me dëshirë!

5. Po qëse dikush hynë dhe që në fillim  fillon të fyej, injorimi është
     zgjidhja më e mirë, mirëpo po që së shqetësoheni dhe tregoheni të
     mospërmbajtur  publikisht ndaj të pandërgjëshmive  kjo edhe ashtu do
     t'i godet ata, dhe të tillët shpejtë mërziten dhe shumë shpejtë
     largohen... Por nëse ai person të pengon së tepermi atherë kontakto
     ndonjërin prej operatorëve ose shkruaj një e-mail admistratorit të
     chatit e ai do ti ndërramarrë masat e duhura.

6. Bëni gjithmonë një bisedë normale. Të ndaluara janë sidomos fjalët
     ofenduese si dhe përdorimi i shenjave të jozakonshme
     (siq janë *,^,_,....) dhe zgjatja e fjalëve (psh. aaaaaaaaaaa......)
     me pika, vizatime dhe shenjat që nuk nevojiten në bisedën me të
     tjerët. Duhet të keni mirëkuptim pasi që gjenden mbi 400 persona në
     chat dhe të gjithë dëshirojnë të shkruajnë dhe të kuptojnë
     bisedën që bëhet.

7.Adminat Edhe Operatorët Mund Ti Dalloni Leht Nga Chatues-it Tjer Sepse Ata Mbajn
Shenja: Administratorët Kan Shkronjen A Përpara Kurse Operatorët Kan Shkronjën M

Argetim Të Këndeshum Edhe Disponim Sa Me Te Mir Ju Dëshiron **www.ambra.forumattivo.com** StaFF *ERISA* ADMINISTRATORJA. !
    
    
     ************************
Forum
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Affiliates
free forum

LEGJENDA SHQIPETARE
 
    LIDHJA  E  PRIZRENIT    
Në vitet 1870, Perandoria Osmane kishte pësuar ngushtim të territorit dhe po shënonte humbje në luftëra kundër monarkive sllave të Evropës. Gjatë Luftës Ruso-Turke 1877-1878, trupat serbe invaduan pjesën verilindore të trevës së Dardanisë, duke dëbuar 160 mijë shqiptarë nga 640 vendbanime. Veç kësaj, nënshkrimi i Traktatit të Shën Stefanit paralajmëroi fillimit e rrethanave të vështira për leninë shqiptare, trojet e së cilës do t'i shqiteshin nga Turqia Serbisë, Malit të Zi dhe Bullgarisë.Nga frika e copëtimit të viseve të banuara me shqiptarë në mes të mbretërive të sapoformuara ballkanike, shqiptarët themeluan Lidhjen e Prizrenit më 10 qershor 1878, tri ditë para hapjes së Kongresit të Berlinit, ku fuqitë e mëdha do të rishikonin vendimet e Shën Stefanit. Ndonëse Lidhja fillimisht u formua me mbështetjen e sulltanit, i cili shpresonte të shpëtonte territoret osmane, udhëheqësit shqiptarë vepruan shpejt dhe me sukses e kthyen lidhjen në një organizatë dhe eventualisht qeveri kombëtare. Lidhja pati mbështetjen e arbëreshëve të Italisë dhe luajti rolin e faktorit bashkues në mes të shqiptarëve të ndarë në tri fe. Gjatë tri vjetëve të ekzistimit, Lidhja u angazhua për krijimit e një shteti autonom shqiptar brenda Perandorisë Osmane, ngriti ushtri dhe zhvilloi luftë mbrojtëse. Më 1881, një qeveri e përkohshme u formua për të qeverisur Shqipërinë nën kryesinë e Ymer Prizrenit, të ndihmuar nga ministra të shquar si Abdyl Frashëri dhe Sulejman Vokshi. Megjithatë, ndërhyrja ushtarake e shteteve ballkanike, Fuqitë e Mëdha, si dhe Turqia i ndanë forcat shqiptare në tri fronte duke sjellë fundin e lidhjes. Në Kosovë u themeluan dhe funksionuan edhe organizata tjera të lëvizjes kombëtare, më e rëndësishmja prej të cilave ishte Lidhja e Pejës, e formuar po aty më 1899 dhe e udhëhequr nga Haxhi Zeka, veteran i Lidhjes së Prizrenit. Me platformë të ngjashme me paraardhësen e saj dhe me kërkesë për Shqipëri autonome, Lidhja e Pejës u shtyp më 1900 pas një konflikti të armatosur me forcat osmane. Më 1902, Haxhi Zeka u vra nga një agjent serb i mbështetur nga autoritetet osmane.
   MBRETËRIA   DARDANE  
Trualli i banuar sot nga shqiptarët, ku bën pjesë edhe territori i
lejmet e dites
Tema Fundit
» Une jam ......
Sun Nov 01, 2009 7:52 pm nga Geri

» Hallween festi.
Fri Oct 30, 2009 11:28 am nga Erisa

» Naten e mir....
Fri Oct 30, 2009 11:11 am nga Erisa

» Mirupafshim...
Fri Oct 30, 2009 11:11 am nga Erisa

» Mirmbrema...
Fri Oct 30, 2009 11:10 am nga Erisa

» Mirdita...
Fri Oct 30, 2009 11:09 am nga Erisa

» Mirmengjes...
Fri Oct 30, 2009 11:08 am nga Erisa

» Pershendetje kur hyni dhe kur largoeni!!!
Fri Oct 30, 2009 1:27 am nga Geri

» Une jam Elhamiu
Wed Oct 28, 2009 3:16 pm nga Elhamiu

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 4 më Sun Nov 01, 2009 12:35 pm
Statistikat
Forumi ka 4 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Geri

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 25 artikuj v 11 temat
foto galeri
Foto galeri
horoskopi

Shenja juaj e horoskopit ju zbulon tërë profilin psikik (karakterin, temperamentin,vijat e personalitetit dhe të tjera), si edhe potencialet seksuale dhe prirjet. Me rëndësi është që t’i njohim sa më mirë prirje seksuale të shenjave të horoskopit, si edhe mënyrën ose stilin që ata i preferojnë në mënyrë të veçantë gjatë bërjes dashuri. Pra, me njohjen sa më të mirë të partnerit të vet të tashëm apo atij potencial keni mundësi më të mëdha për të zbukuruar dashurinë dhe jetën tuaj seksuale
Bashkëshortja e dytë e Henrit, edhe pse mendohet se ka qenë e pafajshme është dënuar me prerje koke për tradhti. Historia e saj është pasqyruar në shumë libra, filma e pjesë teatrale. Edhe bashkëshortja e pestë e Henrit VIII ka pasur të njëjtin fat. Femrat e familjeve mbretërore angleze, në përgjithësi nuk kanë pasur fat të mbarë. Të paktën ato të pasqyruara këtu. Ledi Xhejn Grei, stërmbesa e Henrit VIII do të kishte të njëjtin fat si dy gratë e tij edhe pse ajo njihet si një prej femrave më të edukuara dhe të mësuara të kohës së saj.