Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Folklori tetovar në Gjirokastër

Shko poshtë

Folklori tetovar në Gjirokastër Empty Folklori tetovar në Gjirokastër

Mesazh nga Dewil Fri 24 Sep 2010 - 1:49

Folklori tetovar në Gjirokastër Festivali-i-gjirokastres-300x225 Qyteti i Gjirokastrës ka pritur më shumë se 300 artistë të ardhurnga vënde të ndryshme të rajonit, ashtu siç ka ndodhur edhe nëevenimentet tjera kulturore.Për tre ditë me rradhë ky qytet dëshmoi se është vendi igrumbullimit të folkloristëve ku nën ritmet e muzikës tradicionaledhjetë ansamblet pjesëmarrëse nga Turqia, Bullgaria, Greqia, Italia,Shqipëria, Kosova, Mali i zi, Maqedonia dhe Kroacia ishin përkushtuar,për të sjellur dhe përcjellë vlerat e hershme dhe ato aktuale të folkuttradicional.Ansambli “Burimet e Sharrit “ nga Tetova, i cili përfaqësoiMaqedoninë në kët festival, gjatë natës së parë dhe të tretë, dy herë ungjitë në skenë për të shfaqur vlerat më të mira kulturore të sjelluranga treva e Tetovës.Ata me pesë pikat e sjellura: “Valle me motive festive”, këngën “Mbikushtrimin e Bashkimit kombëtar”, Vallet me motive kosovare, “Syzeza”dhe “Cuca e lalës”, Odeonit të skenës ku zhvillohej festivali “Argjiro”2010 i sollën freskinë shpirtërore dhe materiale për të gjashtën herëradhazi.Përfaqësuesit e ansamblit i priti edhe kryetari e Bashkisë seqytetit të Gjirokastrës, Flamur Bime, i cili “Burimeve të Sharrit” iundau mirënjohje për kontributin e dhënë duke i shpallur tani më siqytetar të Gjirokastrës dhe njëherit edhe për t’u bërë Ftesë përpjesëmarrje në Festivalin e rradhës i cili tradicionalisht do të mbahetvitin e ardhshëm.
Dewil
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi