Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ne dhe prinderit...

3 posters

Shko poshtë

Ne dhe prinderit... Empty Ne dhe prinderit...

Mesazh nga Niku Fri 30 Apr 2010 - 5:13

Duke u nisur nga fakti qe shume prej nesh i kane prinderit larg, mendova te hapja nje teme qe ne nje fare menyre te na ndihmonte t'i kujtonim (per ata qe nuk i kane afer si une) dhe ndoshta nepermjet diskutimeve pse jo, edhe ti kuptonim (ata dhe nje pjese te vetvetes tone). Ndoshta do filloni te buzeqeshni, por mos t'ju duket shume qesharake qe diskutimet ketu ne forum (tashme pothuajse te harruara, flas per ato te vertetat) te na sherbejne per dicka.
Raporti prinder-femije gjithmone ka perfaqesuar nje ceshtje delikate dhe te veshtire, ndonjehere edhe nje problem te vertete, qe theksohet me teper gjate adoleshences.
Dihet qe profesioni i prindit nuk eshte nje profesion i lehte, por ne femijet jo gjithmone e marrim parasysh kete. Askush nuk i ka mesuar ata si te jene prinder, megjithate ne shpesh prej tyre pretendojme persosmeri, duke harruar ne radhe te pare qe ne vete nuk jemi te persosur. E megjithate, ata ngelen personat me te rendesishem ne jeten tone. Do me pelqente te diskutonim ketu ne lidhje me ta:
Ku mendoni se gabojne?
Ku mendoni se gabojme?
Cfare do mund te ndryshonim?
Cfare eshte e pranueshme dhe cfare jo per ju?
Pse ky raport shpesh eshte kaq i veshtire?
Ka shume aspekte per te trajtuar ne lidhje me kete teme, keshtu qe nuk po i permend te gjithe. Shpresoj ne nje pjesemarrje te sinqerte prej jush, nuk besoj se eshte shume e veshtire te hedhesh nje shikim atje ku flene ndjenjat...
Mirepres mendimet tuaja
Ne dhe prinderit... Icon_biggrin
Niku
Niku
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 945
 <b>Piket</b> Piket : 995
Regjistruar : 30/01/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 39
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : tirane

http://www.hapesirajone.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ne dhe prinderit... Empty Re: Ne dhe prinderit...

Mesazh nga Geri Fri 30 Apr 2010 - 6:13

Prinderit i kam afer,dhe asnji her se kam ndier mungesen e atyre.
Sa per raportin femij prinder i kam shum shum me mire.. ndoshta smund te them se ata ose un i mar si per prinder po me keshillojn si nji shokun e vet apo si dike qe duan ta rrisin e ta bejn si vetja e vet asnji her s'me thon dhe t'me bertasin si prind por si nji shok dhe esht dicka teper e mire.
Ata si prind nuk besoj se gabojn ne asnji gje jan teper te pjekut dhe din ku esht mire per ne dhe ku esht keq.. din cfar flasin dhe din ku te keshillojn qe je gabim apo mire.
Ne si femijet e tyre mendoj se gabojm duke kerku maksimumin e gjerave te kohes duam dhe ne te jemi si gjithe te tjeret besoj se ky esht gabimi jon qe kerkojm kamkimimin e maksimumit.
Per ndryshime smund te them asnji gje sot mensoj qe raporti femij Prind esht ne livelin me te lart.
Per mua gjithcka esht e pranushme persa i perket Prinderve te mi,i mbeshtes gjithmone dhe i respektoj ne maksimum se esht dicka qe cdo njeri e ka per deryt ate gje.
Nuk besoj se raporti Femij Prind do e quaja te veshtir ndoshta kur te rritemi dhe pak do e kuptoj akoma me mire qe ku e kemi mir e ku e kemi keq.
Urime per temen Niku
Ne dhe prinderit... Icon_wink
Geri
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19707
 <b>Piket</b> Piket : 23805
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ne dhe prinderit... Empty Re: Ne dhe prinderit...

Mesazh nga Vizitor Fri 30 Apr 2010 - 19:53

ka shume per te fole per kete tem sepse ,po mos ti kishim prinderit sdo ishim keta qe jemi as sdo e kishim kete respekt kete menquri pra ketu neve tregojm se qfar prindrish kemi , un me prinderit me babin posaqerisht kam kalu shume shume mir do te thoja qe vdekja e tij me ka nda ne dyshe jeten gjithmon kam marr udhezimet nga ai per te ecur ne jete e kam pas babi ,shok vella e gjithqka Ne dhe prinderit... Icon_sad Ne dhe prinderit... Icon_sad me mamin po ashtu kam raporte te mira kemi kominikacion te fort dhe qdo gje shkon per se mbari nese nuk do degjonim prinderit kushe e di ku kishim perfunduar neper rrug pa shkoll pa kultur etj,kominikaciojni ne mes prinder dhe femij eshte teper i rendesishem.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ne dhe prinderit... Empty Re: Ne dhe prinderit...

Mesazh nga Erisa Fri 30 Apr 2010 - 20:51

Ne radhe te pare respektet e mia te vecanta per autorin e temes,teme shume e goditur!
Ne radhe te dyte,me vjen jashtezakonisht keq per mospjesemarrjen ne kete diskutim nga ana e forumisteve(..ketu ska vend per CHAt!)

Raporti me i bukur...me i sinqerte..me i vecante...me frytdhenes qe mund te ekzistoj ne shoqeri!
Persa me perket mund te them se kam nje raport te shkelqyer me prinderit e mi,e per me teper me babin(zakonisht nje raport shume i veshtire persa i perket kryesisht lidhjes baba-vajze)!Edhe me mamin gjithashtu ekziston i njejti raport!
Mendoj se kalohen gjithmone periudha "tranzicioni" ne nje raport te tille,si e thote edhe autori i temes,kjo pergjithesisht ndodh ne adoleshence e smund ta mohoj qe edhe une kam kaluar kete periudhe!
Nuk mendoj se ka GABIME ne kete raport nga asnjera pale!Mosperputhja qendron ne faktin se prinderit kane nje pikepamje tjeter nga ne,ashtu sic kane pasur ato me prinderit e tyre!Gjithashtu as ne nuk jemi ne GABIM....thjesht i shohim gjerat me nje sy me luftarak,me lartpames(qe edhe smund te jete i drejte!)

Gjithashtu mos harrojme se ketu flitet per nje raport shume te vecante"e reja me te vjetren"...te cilat hasin veshtiresi ne te ndejturit bashke!

Duaji PRINDERIT e respektojini ata!
Erisa
Erisa
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ne dhe prinderit... Empty Re: Ne dhe prinderit...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi