Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vajza qe duhet te haje cdo 15 minuta per te qendruar gjalle

2 posters

Shko poshtë

Vajza qe duhet te haje cdo 15 minuta per te qendruar gjalle Empty Vajza qe duhet te haje cdo 15 minuta per te qendruar gjalle

Mesazh nga Geri Wed 30 Jun 2010 - 7:52

Vajza qe duhet te haje cdo 15 minuta per te qendruar gjalle Lizzie_velasquez_540765820
Lizzie Valesquez eshte nje vajze nga Austin ne Teksas dhe eshte e prekur nga nje semunde e rralle.
Kjio semundje quhet sindroma e De Barsy. Semundja e saj nuk i lejon te shtoje ne peshe apo te ruaje dhjamin ne
trupin e saj. Ajo peshon vetem 27 kile dhe eshte 21 vjec. Nder te tjera duhet te haje cdo 15 minuta per te jetuar.

Lizzie ha nga 5000 deri ne 8000 kalori ne dite dhe ha 60 here ne dite. Vajza peshonte vetem 2 kilogram kur lindi.
Semundja e saj ka terhequr vemendjen e te gjithe botes dhe ajo i eshte nenshtruar shume studimeve gjenetike. Fatkeqesisht Lizzie e ka humbur
shikiin nga njeri sy dhe nga syri tjeter ka shikim te limituar.

Mjeket nuk e dine se cfare mund te ndodhe me Lizzie-n pasi rastet e tilla jane shume te rralla. Megjithate ata mendojne qe ajo eshte me fat qe ka dhembe te shendetshem, dhe organet e kockat e saj jane ne gjendje shume te mire.

Lizzie tha: "Peshohem cdo dite dhe nese kam shtuar gjysem kilogram jam shume e lumtur. Une ha shume. Njerezit qe nuk me njohin mendojne qe une jam anoreksike, por nuk eshte keshtu."

Prinderit e saj mundohen qe Lizzie te kete nje jete sa me normale te jete e mundur.
Ajo shkon rregullisht ne shkolle dhe eshte edhe ne grupin e nxiteseve te tifozeve.
Geri
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19707
 <b>Piket</b> Piket : 23805
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vajza qe duhet te haje cdo 15 minuta per te qendruar gjalle Empty Re: Vajza qe duhet te haje cdo 15 minuta per te qendruar gjalle

Mesazh nga Shpejtimi Thu 8 Jul 2010 - 0:32

ZOT na ruaj edhe o ZOT te falenderona qe jam gjall e shendosh e rehat more vellacko Geri shume kush nuk ja din rendesin e vleften e shendetit qe kan duhet me thene syqyr o ZOT qe jemi shendosh e rehat ne radhe te pare shendeti .....
Shpejtimi
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi