Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shi peshqish në Australi

Shko poshtë

Shi peshqish në Australi Empty Shi peshqish në Australi

Mesazh nga BeLti Mon 1 Mar 2010 - 6:32

Shi peshqish në Australi F.0301160333898_m


Shi peshqish në Australi

Moti në Australi u përcoll me reshje shiu javën e fundit të shkurtit, ndërsa rajoni Lajamanu, dyqind kilometra larg liqenit më të afërt dhe oqeanit, përjetoi një shi peshqish të bardhë.
Dy ditë me radhë australianët kanë mundur lirisht të dalin pas shiut dhe t’i mbledhin peshqit nga rruga.
Zonja Balmer, koordinatore e azilit të pleqve në Lajamanu, tha se familja e saj mendonte se ajo nuk ishte mirë me mend kur u tregoi se çfarë kishte parë. Për t’i vërtetuar se ajo s’ka rrëshqitur nga mendtë fotografoi peshqit që ranë nga qielli.
Lajamanu tashmë ka përjetuar dy reshje peshqish nga qielli, një herë më 1974 dhe herën tjetër më 2004.
Njëra prej sqarimeve logjike është se peshqit i ka sjellë tornado, por kjo fatkeqësi natyrore nuk ka ndodhur në këtë ishull gjatë atyre dy ditëve.
Parashikuesi i motit, Ashley Patterson thotë se ky është një fenomen i pazakontë në të cilin peshqit, së bashku me ujin ku jetojnë ata, fluturojnë deri në dy kilometra lartësi - dhe shtoi se, ato dy ditë ishin ideale për krijimin e tornadove, edhe pse nuk ka pasur shenja tornadoje.
BeLti
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi