Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sa ka rendesi origjina per ju?

4 posters

Shko poshtë

Sa ka rendesi origjina per ju? Empty Sa ka rendesi origjina per ju?

Mesazh nga Geri Mon 15 Nov 2010 - 7:06

Sa rendesi ka origjina per ju ?
E keni te veshtir te tregoni origjinien tuaj si brenda Shqiperis po ashtu dhe ata qe jetojn jasht Shqiperis?
Geri
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19707
 <b>Piket</b> Piket : 23805
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa ka rendesi origjina per ju? Empty Re: Sa ka rendesi origjina per ju?

Mesazh nga Gentta Mon 15 Nov 2010 - 7:09

jo jam krenare qe jam kuksione dhe se kam problem te them qe jam kuksione eshte kenaqesi nder
Gentta
Gentta
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 5553
 <b>Piket</b> Piket : 5573
Regjistruar : 11/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 39
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : se di

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa ka rendesi origjina per ju? Empty Re: Sa ka rendesi origjina per ju?

Mesazh nga Gjimnazistja Mon 15 Nov 2010 - 8:16

Origjina, pavaresisht nese me pelqen apo jo, eshte pjese e imja, eshte deshmi e asaj cfare une jam,por gjithesesi thjesht fakti qe ajo origjine eshte origjina e prinderve te mi, qe jane gjeja me e shtrenjte qe une kam, mbetet nje arsye me shume per tu ndier krenare , ne boten virtuale, nuk me ka pelqyer te jap te dhena per veten, nje nga keto te dhena eshte edhe origjina ime, por gjithesesi per secilin prej nesh mendoj se origjina mbetet pjese identiteti, por asnjehere pretekst paragjykimi nga te tjeret....


Edituar për herë të fundit nga Gjimnazistja në Mon 15 Nov 2010 - 8:22, edituar 1 herë gjithsej
Gjimnazistja
Gjimnazistja
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1685
 <b>Piket</b> Piket : 1786
Regjistruar : 27/02/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : rreth e rrotull

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa ka rendesi origjina per ju? Empty Re: Sa ka rendesi origjina per ju?

Mesazh nga Geri Mon 15 Nov 2010 - 8:21

N.q.s do isha jasht shtetit jam i bindur qe nuk do e mohoja origjinen time qe jam Shqiptar dhe nga tirana , por disa persona jo sepse nuk duan flas per ata qe jan jasht te tregoj origjinen e tyre po ne te shumtat e rasteve ata kan shku per pune atje dhe emeri Shqiptar esht pak i nderlikuar ose si marin ne pune dhe gjera tjera , ndaj dhe ata e kan pak te veshtir ta thon jo se s'duan.
Por mbenda Shqiperis ka shum persona qe e bejn per kastile kte gje e mohojn origjinen e tyre nuk flas per ne virtualitet po ne Realitet se ndoshta shum e kan si per ofendim ta thon origjinen e vet.
Une per vete ndihem mir per ate qe jam e per ate nga jam dhe kudo qe kam shku ju kam thon origjinen time , biles me teper lagjen e vjeter.
Razz
Geri
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19707
 <b>Piket</b> Piket : 23805
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa ka rendesi origjina per ju? Empty Re: Sa ka rendesi origjina per ju?

Mesazh nga Gjimnazistja Mon 15 Nov 2010 - 8:28

Kjo ka qene gjeja qe me ka bere pershtypje, mohimi i identitetit, dikur doli ne median e shkruar dhe te folur se shume shqiptare nderronin emrat e tyre me emra grek, per cfare?!
Per te perfituar nje pension per te siguruar mbijetesen e tyre dhe te familjes se tyre. Kjo eshte ana me negative e shoqerise sone, vecanerisht e popullit tone, pasi mohon identitetin dhe ne menyre te drejtperdrejte ose jo, ofendon te gjithe kombin, por gjithesesi nga njera ane dalin ne pah mosorganizimi i regullt i shoqerise, pasi ne vendin tone nuk po plotesohen as nevojat baze, c'mund te pretendohet per te tjerat?!
Por nga ana tjeter njeriu i vene me shpatulla pas murit, per te mbajtur ne kembe gjene me te shtrenjte, familjen, eshte ne gjendje jo vetem per kete, per mohim identiteti, por per shume me shume.
Mbase jam gabim, por fakti qe vendi yne nuk na ofron kushtet minimale te jeteses, eshte vete individi ai qe mundohet ne te gjitha menyrat te siguroje vete vetes, por kjo gje ne asnje menyre nuk do te thote qe tani te gjtihe te mohojme vetveten dhe te ndryshojme identitet, mbi bazat e shitjes se vetes dhe te kombesise.
Gjimnazistja
Gjimnazistja
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1685
 <b>Piket</b> Piket : 1786
Regjistruar : 27/02/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : rreth e rrotull

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa ka rendesi origjina per ju? Empty Re: Sa ka rendesi origjina per ju?

Mesazh nga Arla Mon 15 Nov 2010 - 10:54

Te jesh ne vendin tend eshte e lehte te mbrosh vendilindjen tende dhe kur kalon ne absurditet biseda,por nuk ka gje me te veshtire per ata qe jetojne jashte kur i perbuzin ne vendin e punes, ne rruge, ne lokal.Aq i madh eshte presioni qe ushtron racizmi sa ju vjen t'ia plasin ulerimes.Familjari ndihet nje grusht njeri dhe i pafuqishem dhe njeriu i vetmuar qan ne mes te nates me ngasherim.Instikti per te mbijetuar eshte me i forte se cdo force tjeter.
Arla
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa ka rendesi origjina per ju? Empty Re: Sa ka rendesi origjina per ju?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi