Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Qyteti i humbur, Machu Picchu

Shko poshtë

Qyteti i humbur, Machu Picchu Empty Qyteti i humbur, Machu Picchu

Mesazh nga Dewil Sun 14 Nov 2010 - 0:19

Emri i vërtetë i Machu Picchu -t është Machado Pichachu. Emri i qytetit është vetëm një nga misteret që përmban qyeteti i humbur i Inkëve, i humbur lart diku në Andet Peruane, për ekzistencën e të cilit, rreth katër vjet, asnjë nga evropjanët nuk kishte dijeni.

Qyteti i humbur, Machu Picchu Machu_picchu_1


Në botën e hershme moderne, ky qytet u shfaq nga një arkeolog amerikan dhe historiani Hiram Bingham, më 24 korrik të viti 1911, kur së bashku me dirigjentët e tyre hasën mbi rrënojat e një qyteti të panjohur, emri i të cilit nuk kujtohej as nga pak banorët përreth. Qyteti u quajt Machu Picchu “mali i vjetër”, në gjuhën e indianëve Quechua, duke u bazuar në malin ngjitur me qytetin Huayna Picchu, që në të njejtën gjuhë do të thotë “mali i ri”.

Qyteti i humbur, Machu Picchu Machu_picchu_2(1)

Qyteti ku jetonin Inkët, me siguri në periudhën prej vitit 1440 deri në vitin 1532, të cilin ata e braktisën për arsye të panjohura, është i vendosur në një lartësi mbidetare më shumë se 2 000 metra, i varur mbi një humnerë ku kalon një lumë, thellë deri në luginën Urubamba. Në një sipërfaqe prej 7 kilometra katrorë, janë gjetur komplekse pallatesh, tempuj të ndryshëm dhe shtëpitë e banorëve të zakonshëm, shtëpi dy katëshe të rrethuara me labirinthe shkallësh dhe rrugicash të ngushta. Ja edhe fotografitë për të përshkruar më mirë tërë këtë pamje me pak informacione nga e kaluara.

Qyteti i humbur, Machu Picchu Machu_picchu_3
Qyteti i humbur, Machu Picchu Machu_picchu_4
Qyteti i humbur, Machu Picchu Machu_picchu_5
Qyteti i humbur, Machu Picchu Machu_picchu_16
Dewil
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi