Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sekretet për një lidhje të qëndrueshme

 :: Show Biz :: Lifestyle

Shko poshtë

Sekretet për një lidhje të qëndrueshme Empty Sekretet për një lidhje të qëndrueshme

Mesazh nga Dewil Tue 19 Oct 2010 - 9:40

Sekretet për një lidhje të qëndrueshme Dashuria2-300x272 Të gjithë çiftet janë të ndryshëm dhe ndryshe funksionojnë. Nuk kandonjë rregull të caktuar sipas të cilit duhet të udhëhiqeni, ashtusikurse nuk egziston edhe ndonjë rregullore për të jetuar. Pikërishtkëtu qëndron edhe e bukura e jetës, sfidave dhe përshtatjeve meambientin. Ndjesia më e mirë është që të jesh i dashur dhe i pranueshëmnga të tjerët. Meritoni të jeni të lumtur, sepse për një lidhje tëlumtur dhe të suksesshme nevojitet kohë, mund dhe mirëkuptim.Komunikimi i mirëAjo që duhet të jetë sa më e pranishme shpeshherë ndodh që të lihetnë harresë. Komunikimi është njëri ndër faktorët kryesorë për tëkrijuar marrëdhënie të qëndrueshme. Shpeshherë, meshkujt nuk duan tëflasin për atë që i pengon, gjë që e kanë shumë gabim, sepse problemetzgjidhen me bisedë konstruktive. Ndërsa tek gratë njihet vetia se dinë“t’ua bëjnë me dije” për gjërat që i pengojnë tek partneri, metoda qëduhet të përdoret ose të amortizohet me pak humor, sepse askush nukdëshiron të jetë i kritikuar dhe i sulmuar. Personin që e dashuroniduhet të jetë miku juaj më i mirë, ndërsa raporti miqësor garanton njëlidhje të lumtur dhe të kompletuar.Mirëkuptimi dhe kompromisiSecila lidhje kërkon shumë kompromis edhe nga të dyja palët. Kuptonimë mirë personin me të cilin jeni në lidhje duke qenë të interesuar përinteresat e tij ose të saj. Dëgjoni me kujdes se çfarë të thotë tjetri,kështu do ta keni më të lehtë për ta kuptuar. Vetëkontrolli dhe tëqenit të qetë janë çelësi për raporte të mira dhe komunikim cilësor.Qetësohuni dhe numëroni deri më 10 para se të filloni me zënkën mendonimirë se pikërisht kjo është forma e duhur për të përmirësuar situatën.Mësoni të vlerësoni, të çmoni mos i shpalosni frustrimet dhepakënaqësitë tuaj ndaj njeri-tjetrit. Mësoni të vlerësoni dhe tërespektoni.Bëni dashuri më shpeshMarrëdhëniet e rregullta intime garantojnë një lidhje të suksesshmedhe të lumtur. Nëse bashkëjetoni mos lejoni që shprehitë dhepërditshmëria të ndikojë mbi intimitetin tuaj. Marrëdhëniet intime janëtë rëndësishme dhe ndikojnë mbi të gjitha aspektet dhe raportet endërsjella. Për këtë arsye përpiquni të gjeni kohë për t’u kënaqur dhepër të shijuar dashurinë.Lejoni të kalojë kohëSjellja posesive nuk do ta përforcojë lidhjen. Egoizmi gjithmonë çonte konfliktet. Bëhuni fleksibilë dhe përshtatuni me nevojat dhekërkesat e tjetrit. Mësoni të jepni përkrahje, ofroni ngushëllim dhelejoni të kalojë pak kohë. Shoqërohuni me miqtë dhe ruani ato miqësi,sepse raportet e shëndosha sjellin ekuilibrin e jetës dhe ndikojnë përtë qenë të lumtur dhe të plotësuar në çdo sferë të jetës.
Dewil
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Show Biz :: Lifestyle

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi