Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

+3
Loni
Geri
Arla
7 posters

Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Vizitor Tue 21 Sep 2010 - 9:13

Po me pelqen jasht mase, sepse eshte thjesht gjuha me e bukur,sepse jam shqiptare dhe me takon ta dua!

Po juve?
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Arla Tue 21 Sep 2010 - 9:18

Me pelqen se ne gjuhen shqipe kam thene fjalet e para ndersa mesoja te ecja dhe te njihja ambjentin qe me rrethonte.Nuk ka gjuhe me te embel dhe me te pasur.E veshtire po aq sa dhe shqiptaret.E dua dhe e mbroj gjuhen time se eshte tuneli qe me nxjerr ne drite , eshte i vetmi zinxhir qe me lidh me bashkekombasit e mi.Nepermjet saj rritem nepermjet saj gjarperoj drejt artit te te folurit bukur dhe percoj rrugen e dijes e sigurt.
Revoltohem me ata qe e shemtojne, me ata qe nuk dine qe nuk njohin fjalorin shqip, por ne menyre mekanike kane mesuar ta flasin ne rrethin familjar dhe shoqeror dhe ato fjale jane te vetmet qe thone dhe shkruajne.
Arla
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Geri Tue 21 Sep 2010 - 9:26

Kjo mendoj qe sdo mend , nuk besoj qe ka Shqiptar qe nuk e pelqen gjuhen e vet kudo qoft , dhe femijet e ty qe i lindin jasht shtetit bej te pa munduren qe t'ja u mesojn gjuhen e memes , dhe mua me pelqen me pelqen shum dhe jo pak esht teper e lexushme si cdo gjuhe tjeter por esht e embel dhe e bukur.Kam nje fjalor ne shpi e ka pas babi ime kur ka qon mesus dhe aty kam gjet shum fjal dhe jo shum fjal por gjithcka qe i perket gjuhes shqipe esht bukur te gjesh nje fjal qe askush se perdor.
Geri
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19707
 <b>Piket</b> Piket : 23805
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Loni Tue 21 Sep 2010 - 9:56

Viola shkruajti:Po me pelqen jasht mase, sepse eshte thjesht gjuha me e bukur,sepse jam shqiptare dhe me takon ta dua!

Po juve?

Atehere cili eshte ai justifikim qe mund ta arsyetoj firmen tuaj qe eshte ne gjuhen gjermane, dmth jo ne gjuhen me te bukur-shqipe?

Geri mos jeni kaq i sigurt kur thuani se edhe ata qe jetojne ne perendim insistojne me cdo kushte qe femijet e tyre te flasin gjuhen e nene, bile une kam shume dyshime edhe per disa qe jetojne brenda trojeve shqiptare.
Ke shqiptar qe edhe sot flasin serbisht-bullgarisht, turqishte etj mu ne mes te tokave shqiptare, bile familjarishte dhe jo vetem individ te caktuar!

E dua gjuhen shqipe, sepse eshte gjuha e nenes, eshte gjuha e cila ashtu siq shkruhet dhe lexohet.Shkurt eshte pjes e identitetit tim.Dhe cdo gje qe ka te beje me identitetin tim, e respektoj, e cmoj dhe mbi gjitha nuk e nderroj me asgje.
Loni
Loni
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 247
 <b>Piket</b> Piket : 247
Regjistruar : 03/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Geri Tue 21 Sep 2010 - 10:02

Une jam i sigurt per ata qe e quaj veten Shqiptare dhe te jap te drejt ka dhe te tille shum qe sju pelqe gjuha jone dhe kjo esht munges edukate per te gjith popullin tone.
Geri
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19707
 <b>Piket</b> Piket : 23805
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Arla Tue 21 Sep 2010 - 10:06

Nuk eshte problem gjuhe , por jane komplekse.Kur ndodhesh jashte kufijve ti mendon se aty cdo gje duhet bere duke u shenderruar ne nje individ tjeter.Eshte si puna e disa te pisteve qe shkojne ne vende te pastra me mendimin se do pastrohen.
Arla
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Vizitor Tue 21 Sep 2010 - 10:07

Loni shkruajti:
Viola shkruajti:Po me pelqen jasht mase, sepse eshte thjesht gjuha me e bukur,sepse jam shqiptare dhe me takon ta dua!

Po juve?

Atehere cili eshte ai justifikim qe mund ta arsyetoj firmen tuaj qe eshte ne gjuhen gjermane, dmth jo ne gjuhen me te bukur-shqipe?

Geri mos jeni kaq i sigurt kur thuani se edhe ata qe jetojne ne perendim insistojne me cdo kushte qe femijet e tyre te flasin gjuhen e nene, bile une kam shume dyshime edhe per disa qe jetojne brenda trojeve shqiptare.
Ke shqiptar qe edhe sot flasin serbisht-bullgarisht, turqishte etj mu ne mes te tokave shqiptare, bile familjarishte dhe jo vetem individ te caktuar!

E dua gjuhen shqipe, sepse eshte gjuha e nenes, eshte gjuha e cila ashtu siq shkruhet dhe lexohet.Shkurt eshte pjes e identitetit tim.Dhe cdo gje qe ka te beje me identitetin tim, e respektoj, e cmoj dhe mbi gjitha nuk e nderroj me asgje.

Loni ke plotesisht te drejt lidhur me firmen time, un nuk eshte se nuk e di gjuhen shqipe por ka ca qaste qe ndoshta me mir i shprehi ne gjuhen gjermane sepse kete gjuh kam mesuar ne shkoll, gjuhen shqipe e kam mesuar ne shpi dhe nepermjet shoqeris ,ju kam shume lakmi disave qe vertet e shkruajn drejt gjuhen shqipe, po me kohen do mesoj dhe un shume e shum gjera rreth gjuhes Shqipe A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Icon_biggrin
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Loni Tue 21 Sep 2010 - 10:21

Te mos e dish nuk eshte marre.Edhe une dhe shume te tjere nuk e dim mire gjuhen shqipe, sepse nuk e kemi studjuar.

Fundja mendoj une, se me mire te shprehemi ne gjuhen shqipe ne ate menyre qe dim, apo edhe ta pershtatim ne gjuhen tone ndonje thenje te huaje, se sa keshtu.Ne kete menyre cdo kush do ta kuptoj mesazhin tend, ose nje pjes te botes tende.Ne te kunderten pervec juve, aty ketu, kush e njehe gjuhen gjermane e kupton.

P;s: i ke pare filmat, ne fund thote-e perkthehu dhe pershtati x personi?
Loni
Loni
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 247
 <b>Piket</b> Piket : 247
Regjistruar : 03/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Arla Tue 21 Sep 2010 - 10:33

Nuk i shkitet situates duke e kaluar fajin tek studimi.Egzistojne kaq shume menyre per ta pasuruar ate jo per ta mesuar.Shpreheni gabim me fjalen mesuar.
Arla
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Loni Tue 21 Sep 2010 - 10:37

Arla shkruajti:Nuk i shkitet situates duke e kaluar fajin tek studimi.Egzistojne kaq shume menyre per ta pasuruar ate jo per ta mesuar.Shpreheni gabim me fjalen mesuar.

Njera nder ato menyra eshte te mos vem frima ne gjuhe tjera, por ne gjuhen tone, ne ate menyre qe dim, me gabime apo edhe me nje kuptim jo te plot.
Loni
Loni
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 247
 <b>Piket</b> Piket : 247
Regjistruar : 03/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Shpejtimi Tue 21 Sep 2010 - 13:39

Po me pelqen sepse eshte gjuha amtare e nenes sime qe me ka rrit qysh ne djep me ka kenduar e me ka rritur shqip ,shqip do te thosha shkurt e shqip sepse gjuha shqipe per ne qe e kemi gjuhe amtare edhe jemi shqipetar nuk na duket edhe aq e komplikuar po ne fakt gjuha shqipe eshte nje nder gjuhet me te komplikuara sepse nese nje shqiptar meson anglisht eshte shume leht ta mesoj anglishten ama nese nje anglez provon te mesoj shqip e ka shume te veshtir kam pasur raste te takoj nje anglez qe mundohej te themi mundohej ta studionte gjuhen shqipe mundohej te me flas shqip nje fjale shqip e 100 fjale tjera anglisht e behej nervoz e e gjuante fjalorin per toke edhe fillonte te ankohej te une ne gjuhen angleze qe gjuha shqipe shume e rende per tu mesuar keshtut qe une vetem qeshem kur me kujtohet ai anglezi qe ankohej i shkreti qe donte ta studjonte gjuhen shqipe e per ate arsye ky fakt me bene krenar pse jam shqipetar...sepse une e di gjuhen angleze te anglezit e anglezi nuk mund ta mesoj gjuhen shqipe , gjuha shqipe eshte shume e bukur por per faktin qe kohet e fundit disa po them "disa" persona e shemtojne GJUHEN SHQIPE duke futur ne fjalorin shqip fjale greke edhe ato italiane kjo me dhemb shume por sipas ketyre "disa" personave u duket vetja qe jam dikush nese fut ne fjalor fjale te huja i duket se e beri namin edhe eshte ne trend te fusesh fjale italisht e grecisht ne fjalorin e gjuhes shqipe ne fjalorn e gjuhes shqipe jo po ne fjalorin e te shprehurit e tij ose te asaj personam ama kjo po percillet pastaj dore pas dore se duke fut ai ose ajo fjal greke apo italina po e degjon bashk biseduesi edhe bashk biseduesi e merr ate fjalor edhe e fut ne fjalorin e tij e keshtut me rralle po percillet neper breza thjesht po i infekton edhe te tjeret se jo vec se vet e perdor prandaj po them po fut ne fjalorin shqip fjale te huaja ama ne fakt po e shemton gjuhen tende po ja shemton femijes tend shoqeris tende rrethit tend shprehjet shqipe sepse tek ne ne thone:femija si femije eshte nje leter e bardhe e paster si do qe ta shkruaj prindi ate leter te bardh ajo leter ashtut do jet sepse pasqyra edhe kutura e atij femijes jane vet prinderit e tij shoqerija e tij se tek ne thone me ke te rrish ashtut behesh....
Shpejtimi
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Tila Wed 22 Sep 2010 - 0:52

po me pelqen shumeeeeeeeee.
Tila
Tila
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 144
 <b>Piket</b> Piket : 161
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Vizitor Wed 22 Sep 2010 - 1:32

Po, sepse eshte gjuha e Atedheut tim, sepse eshte gjuha ime amtare,sepse qdo gje qee shpreh dhe mund ta flas eshte ne shqip ,emocionet kur e kujtoj qe linda duke degjuar fjalen shqip u rrita duke degjuar po shqip, per shkak se eshte me e bukura gjuha shqipe ,gjuha e Nenes , un bej qdo perpjekje per ta kuptuar qdo fjal te saj, mundohem qe ta mesoj ta flas ne nivel te lart, qi ti kuptoj dialektet shqipe ,sepse eshte gjuha ime amtare, qe me prek ne shpirt ,qe e ndjej afer, me shume se qdo gjuh tjeter,nuk dua te ndihem e turperuar ne sy te botes duke mos njofur gjuhen time amtare,edhe pse jetoj ne vend te huaj e ruaj me kujdes gjuhen shqipe ,kombin tim shqiptar, emrin e te quajtures shqiptare!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Niku Wed 22 Sep 2010 - 5:18

me pelqen si jo ska shqiptar qe nuk i pelqen gjuha e vet un kam qen dhe ne greqi dhe jam mundu qe gjithmone te flas ne gjuhen shqipe sado qe shum (katunar) sa vini e mesonin pak gjuhen greke nuk flisnin me shqip se thoshin sduam te kuptohemi qe jemi nga shqiperia se aq tru kishen me pak fjal po ata ulnin veten e tyre sepse shqiptari ne greqi dallohesh 10 km larg haha me pelqe gjuha shqipe dhe po sme pelqeu esht gjuha jone dua sdua do e pranoj po gjithesesi esht e bukur
Niku
Niku
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 945
 <b>Piket</b> Piket : 995
Regjistruar : 30/01/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 39
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : tirane

http://www.hapesirajone.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Arla Wed 22 Sep 2010 - 6:13

Loni shkruajti:
Arla shkruajti:Nuk i shkitet situates duke e kaluar fajin tek studimi.Egzistojne kaq shume menyre per ta pasuruar ate jo per ta mesuar.Shpreheni gabim me fjalen mesuar.

Njera nder ato menyra eshte te mos vem frima ne gjuhe tjera, por ne gjuhen tone, ne ate menyre qe dim, me gabime apo edhe me nje kuptim jo te plot.

Deri diku jam dakord me ty, por ka disa shprehje ne gjuhe te huaja qe ne gjejme veten plotesisht.Nese une kam deshire te ve nje thenie te huaj ne formen time ose ta kem si parim ne jete nuk nisem nga fakti kush e lexon, e a eshte me e mira.Problemi eshte se shqiptaret kohet e fundit nuk duan t'ia dine per gjuhen.Pasuria gjuhesore eshte tek librat.Shqiptaret nuk lexojne, pasuria gjuhesore eshte tek komunikimi me shkallat njerezore qe ben.Ajo qe ti zgjedh te besh, ajo qe ti ke deshire te degjosh dhe flasesh.
Me kujtohet nje mikja ime kur me tha:Ndihem idiote kur flas me x se vetem tre fjale thote "ca ke bo"
Arla
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Loni Wed 22 Sep 2010 - 11:51

Pasuria gjuhesore eshte tek librat, jam i pajtimit ('dakord") me ty.Por e kunderta e pasurise ekzistone edhe tek futja e fjaleve te huaja (angleze,greke,italiane,turke etj) ne fjalorine e perditshmerise sone, bile edhe tek njerezit intelektual.Pse duhet te perdore une nje fjale jo shqipe me vetedije gjate komunikimit me dike permes forumit, Msn, dergimit te nje letre apo edhe gjate bisedes sy me sy?
Fatkeqsishte tek ne shqiptaret nese di te perdore fjale jo shqipe gjate komunikimit ke me qene i pranuar si njeri i kohes.E njejta gje ndodh edhe tek intelektualet tane, te cilet kane me qindra fjale te huaja, te cilet i perdorin vetem e vetem per t'u dukur "intelektual".
Pikrishte futja e fjaleve te huaja tek ne (te pakten ne Kosove), i ka bere njerezit te atille siq ka thene mikja juaj, sepse ne vend te pershendetjeve ne gjuhen shqipe, i zevendesojne me " hi njeri, cool njeri, bye" etj dhe gjitheshka fillon e mbaron ne kete menyre biseda.Ne te kunderten, pra nese i pershendet ne gjuhen shqipe, dhe fillon te bene nje bised te rrjedhshme, te qet dhe te paster, atehere menjehere te etiketojne si "filozofe","poet","psikolog" etj.Po flase nga pervoja...Pse ndodh kjo?Sepse jemi popull i mbrapshte!
P;s: fjala "shiqo"(shiko) nuk ekziston absolut ne fjalorin e gjuhes shqipe dhe fatkeqsishte perdoret nga shume shqiptare, bile me shume nga "intelektualet!
Loni
Loni
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 247
 <b>Piket</b> Piket : 247
Regjistruar : 03/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Arla Wed 22 Sep 2010 - 22:34

Nuk jam kundra perdorimit dhe te ndonje fjale te huaje, vetem nese e pershtat, por perseri nuk e pershtat dot sepse gjuhetaret kane kompetencat per kete, ndaj kur gjejne perdorim nga ne fjalet e huaja tingellojne zbrazeti.Shume mire ke bere qe e ke vendosur fjalen intelektual ne thonjeza, sepse nuk ka te tille.Ai qe do vecoja une si problem madhor eshte shprehja bukur ate qe keni cekur dhe ju me lart.Ne jemi kaq te paditur, kaq pak te pakulturuar dhe kaq shume ne numur qe dime te perserisim vetem 3 fjali ne cdo bisede qe parashtrohet sa kur del diku e argumenton me llogjike ne bashkepunim me artin e te folurit e gjuajne me gur se nuk ja kthejne dot me argumenta.
Arla
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Ervin Domi Thu 23 Sep 2010 - 9:57

kam 10 vjet qe jetoj ne itali.....kam njohur shum te rij shqipetar qe kan ardhur shum te vegjel ne itali, por shqipen ekuptonin te gjith se ne familje tegjith shqipetaret flasin gjuhen etyre.......dhe mendoj qe jan shum te paket ata qe nuk imesojn gjuhen shqipe femijve te tyre;
Ervin Domi
Ervin Domi
Hapesira Jone - Forum
Hapesira Jone - Forum

<b>Postime</b> Postime : 8
 <b>Piket</b> Piket : 8
Regjistruar : 18/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Shpejtimi Wed 29 Sep 2010 - 19:47

me pelqen sepse jam pjes e saj
Shpejtimi
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse? Empty Re: A ju pelqen gjuha shqipe ,dhe pse?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi