Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tetë vendet më të largëta të Tokës

 :: Show Biz :: Lifestyle

Shko poshtë

Tetë vendet më të largëta të Tokës Empty Tetë vendet më të largëta të Tokës

Mesazh nga Geri Fri 17 Sep 2010 - 8:02

Tetë vendet më të largëta të Tokës Vendet_e_largeta_1 Të paktë janë ata që nuk e kanë menduar qoftë edhe njëherë që të zhduken nga e përditshmja dhe të kalojnë pjesën tjetër të jetës në një vend ekzotik dhe të largët.
Forbes, një prej revistave më të njohura ekonomike amerikane, ka bërë një klasifikim të tetë vendeve më të largta të planetit tonë, ku ende është e mundur që të fshihesh për pjesën tjetër të jetës.

Vendin e parë e mban Tristan da Cunha, një arkipelag në Oqeanin Atlantik. Bëhet fjalë për një territor britanik, në një distancë rreth 2 mijë kilometra nga Sant'Elena, ishulli ku vdiq në mërgim Napoleon Bonaparti. E banuar nga 300 banorë, ky territor konsiderohet si një nga vendet më të lagëta të Tokës, mund të arrihet për gjashtë ditë vetëm me anije duke u nisur nga Kejptauni, duke përshkuar më shumë se 3 mijë kilometra det.

Një tjetër vend i largët me një natyrë të mrekullueshme është arkipelagu i Socotras, në Oqeanin Indian. I përbërë nga katër ishuj të vegjël që gjenden 300 kilometër nga bregu somalez, Socotra është prej 2008-ës trashëgimi e njerëzimit.

Më pas ndjek xhungla e Darien Gap, që ndan Kolumbinë nga Panamaja, laguna e San Rafaelit në Patagoninë kiliane, brendësia e Mongolisë, parku kombëtar i Auyuittuq, në Kanada, gadishulli i Kamchatka-s dhe shteti i Papuas në Guinenë e Re.



Foto
Tetë vendet më të largëta të Tokës Vendet_e_largeta_2Tetë vendet më të largëta të Tokës Vendet_e_largeta_3Tetë vendet më të largëta të Tokës Vendet_e_largeta_4Tetë vendet më të largëta të Tokës Vendet_e_largeta_5Tetë vendet më të largëta të Tokës Vendet_e_largeta_6Tetë vendet më të largëta të Tokës Vendet_e_largeta_7Tetë vendet më të largëta të Tokës Vendet_e_largeta_8Tetë vendet më të largëta të Tokës Vendet_e_largeta_1
Geri
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19707
 <b>Piket</b> Piket : 23805
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 :: Show Biz :: Lifestyle

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi